Jak správně vybrat čerpadlo podle způsobu využití?

Čerpadlo patří mezi zařízení, které většina z nás využije maximálně několikrát do roka. Přesto však existuje hned několik typů čerpadel, bez kterých se majitelé rodinného domu čas od času neobejdou. A my vám pomůžeme s jejich výběrem. Čerpadla dělíme do různých skupin podle způsobu využití. Chcete-li, aby čerpadlo splnilo specifické požadavky, měli byste si položit pár základních otázek.

1.) Leží voda ve studni hluboko? A je příliš vzdálená od místa jejího použití?

Na základě těchto kritérií se nabízí čerpadla ponorná a čerpadla se sací schopností. Ponorná čerpadla jsou určena do větších hloubek a ponořují se přímo do kapaliny. Tu vytlačují hadicí nebo potrubím. Čerpadla se sací schopností sají vodu pomocí hadice, umisťují se mimo čerpanou kapalinu a jsou určena do maximální hloubky cca 7 m.

2.) Jaký typ vody budeme čerpat?

K čerpání pitné vody ze studní a nádrží jsou určena ponorná čerpadla a čerpadla se sací schopností. Ty lze využít také k čerpání užitkové nebo mírně znečištěné vody, ovšem za předpokladu, že je zabezpečíme sacím košem s jemnou mřížkou (platí pro čerpadla se sací schopností) nebo sací mřížkou (platí pro ponorná čerpadla). Takto zabezpečená čerpadla nepropustí velké nečistoty, které by mohly zapříčinit ucpání mechanismu. K čerpání znečištěné vody s obsahem pevných částic (kalová až fekální voda v jímkách apod.) se využívají robustní ponorná čerpadla, zpravidla z litiny nebo nerezi. Dražší kalové čerpadlo většinou disponuje i řezacím nástrojem, který se postará o rozmělnění čerpaných nečistot.

3.) Proč, jak často a kolik vody budeme čerpat?

Účel použití je důležitý a v závislosti na tom, zda budeme vodu využívat k zavlažování zahrady nebo k zásobování objektu, vybíráme tlak. Na množství čerpané vody zase závisí potřebný výkon čerpadla.
  • k zalévání potřebujeme čerpadlo s větším tlakem a větším průtokem
  • k zásobování objektu vodou pomocí domácí vodárny potřebujeme větší tlak a menší průtok
  • k čerpání kalů potřebujeme malý tlak a velký průtok
  • k přečerpávání/vyčerpávání vody (z bazénu, ze sklepa apod.) potřebujeme malý tlak a velký průtok

Publikováno: 24. 07. 2018

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková