Dáte přednost zděnému koupacímu jezírku anebo si vystačíte s jezírkovou folií?

Koupací jezírka získávají v poslední době u majitelů zahrad na oblibě. Ve srovnání s klasickým bazénem vypadají přirozeněji, a kromě koupání poskytují také možnost chovu okrasných ryb. Nevyžadují také úpravu vody pomocí chloru a pokožka je tak po vystavení vodě v koupacím jezírku méně namáhána. Přirozenou součástí koupacích jezírek jsou také vodní rostliny, které svým kořenovým systémem přirozeně pomáhají k udržení vysoké kvality vody.

Zdít či nezdít? To je oč tu běží

V rozhodování o tom, zda postavit zahradní jezírko zděné, či pro něho využít jezírkovou fólii, hraje roli zejména jeho velikost, ale také kvalita a hutnost půdy, kterou máte na své zahradě. V případě malého jezírka nebude zdění zřejmě nutné a vystačíte si bohatě s fólií. Dokonce se nemusíte ani tolik obávat případné díry v jezírkové fólii, protože ji snadno opravíte. Snadno si poradíte také s případnými nežádoucími faldami na fólii. V případě jezírek větších rozměrů je pak doporučeno je spíše vyzdít. Argumentem pro zdění je navíc také méně hutné podloží, které by se v případě pouhého pokrytí fólií, mohlo začít sesouvat. V případě zděných jezírek počítejte nejen s nutností vybetonovat stěny, ale také dno, na které právě klesají nečistoty z hladkých stěn, jež mohou být dále odváděny až ke dnové výpusti opatřené gulou. Jakýmsi kompromisem je pak pevná betonáž stěn, které jsou následně pokryty jezírkovou fólií. Získáte hladký povrch a fólie nebude podstupovat tak vysoké riziko protržení.

Členitost povrchu jasně hovoří pro beton

Plánujete-li do jezírka instalovat nejrůznější povrchové zvláštnosti, například kaskády, schody či přepady, počítejte spíše s nutností betonáže nebo alespoň přetažením slabou vrstvou betonového potěru. Ten povrch dokonale zpěvní a zamezí tak jeho budoucímu sesouvání. Konečný vzhled bude v tomto případě také přijatelnější. I v tomto případě můžete na vybetonované stěny a dno položit ještě jezírkovou fólií.

Nezapomeňte na provzdušňování a čištění vody

V každém případě byste si v jezírku měli vyhradit prostor pro umístění jezírkového čerpadla. To v případě okrasného jezírka. Chcete-li se v jezírku také koupat, je lepší jezírkové čerpadlo umístit mimo vodu, aby se snížilo riziko případného úrazu elektrickým proudem.

Publikováno: 30. 09. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková