Moderní metody odpuzování ptáků

Většina lidí ráda pobývá ve společnosti zvířat, ptáky nevyjímaje. Existují však situace, kdy právě ptáci poškozují náš majetek či znečišťují nově natřené fasády a rádi bychom je z konkrétních míst vyhnali. Právě pro tyto situace jsou tu plašiče ptáků či látky na chemické či jiné bázi, které na ptáky působí odpudivě.

Díky plašiči ptáků se zbavíte dotěrného ptactva

Zřejmě nejúčinnější je akustický plašič ptáků. Ten dokáže poměrně věrně napodobit zvuky dravců, snadno se instaluje a lze jej také bez větších obtíží přemísťovat. Proto se výborně hodí například do sadů pro ochranu ovocných stromů anebo do vinic. Není však možné jej využít na veřejných prostranstvích a v bezprostřední blízkosti lidských obydlí může být také nepříjemný.

Na holuba se vydejte s orlem

Do obytných zón se mnohem lépe hodí makety dravců, které věrně napodobují vzhled živých ptáků a jsou zaručeným prostředkem pro odpuzení drobného ptactva, především holubů. Právě ti patří mezi nejčastější znečišťovatele. Kromě nich mohou novou fasádu svým klováním poškodit i datlové či strakapoudi. Vlaštovky a jiřičky, které se na jaře vrací z teplých krajin, zase mohou stavbou hnízd zničit výsledky vašeho snažení, na které jste byli pyšní. Všechny tyto ptáky přitom chceme obvykle odehnat, ale ne je zlikvidovat. Proto je akustický hlásič či maketa dravého ptáka ideálním řešením.

Jak fungují akustické plašiče ptáků?

Akustický plašič ptáků napodobuje pokud možno co nejvěrněji křik dravců. Z hlediska jeho použití je velmi účinný a zároveň velmi šetrný. Pozor však musíte dát na jeho umístění. V bezprostřední blízkosti klece na ptáky, kterou obývají vaše andulky či papoušci, může způsobit paniku i u vašich svěřenců, které odehnat nechcete. U akustického plašiče je obvykle možné nastavovat hlasitost křiku a také jej lze zapínat na dálku či s využitím časovače. Kromě akustických plašičů existují i plašiče ultrazvukové. Jejich výhodou je, že vydávají signál, který není pro lidské ucho slyšitelný a tudíž je možné je použít i v blízkosti lidského obydlí. Pro ptáky je však tento signál slyšitelný a spolehlivě je odpudí. Tyto přístroje bývají navíc nastavitelné tak, aby jejich cyklické střídání frekvencí ptákům vadilo co nejvíce.

Publikováno: 31. 01. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková