Zahradní nábytek po zimě aneb jak připravit na letní sezónu?

Slunce začalo v posledních dnech naplno ukazovat svou sílu. Rtuť teploměrů se pravidelně šplhá přes 25 °C. Takové nádherné počasí přímo vybízí k posezení na pergole nebo na zahradě, během čehož přijdete na lepší myšlenky a zbavíte se velkého množství stresu. Ještě předtím, než se ale položíte na lehátko, měli byste svůj zahradní nábytek připravit na sezónu. Pojďme se podívat na techniky, jak židle a stoly po zimě ošetřit.

Záleží na druhu zahradního nábytku

Všem vám je asi jasné, že jinou péči bude vyžadovat obyčejný plastový nábytek, zatímco trochu víc námahy bude potřebovat ratanový nábytek nebo dokonce lavice a stoly ze dřeva. Obecně ovšem platí, že byste zahradní nábytek měli otřít od prachu a jakýchkoliv nečistot. Kromě toho zkontrolujte povrch všech židlí a stolu. Zaměřte se také na povolené šrouby nebo uvolněné panty, které by vás mohly během grilování nepříjemně překvapit. Spoje je potřeba nejen dobře promazat, ale také dotáhnout a to pokud možno maximální silou.

Jak ošetřit dřevěný nábytek?

Nejsložitější péči logicky byste měli věnovat dřevěnému venkovnímu nábytku. Ten byste měli pravidelně čistit od bláta, zbytků jídla nebo mastných skvrn, které se během grilování čas od času objeví. Můžete používat i jemnější kartáček, ovšem pouze v takové míře, abyste nenarušili ochrannou vrstvu laku. Zapomenout byste neměli na ošetřování speciálními oleji. Díky nim si dřevo uchová svou specifickou patinu a bude vám na zahradě dělat radost další grilovací sezónu.

Jak na ratanový nábytek?

V posledních letech se stal ratanový nábytek obrovským hitem. Proutí skvěle zapadá do prostředí prakticky jakékoliv zahrady, a navíc tyto zahradní sestavy vynikají relativně příznivými pořizovacími cenami. Měli byste mít ovšem na paměti, že ratanu nesvědčí extrémně vysoké teploty, takže byste nábytek neměli nechávat na přímém slunci. Ještě před sezónou se vyplatí jeho očištění saponátem a čistou vodou. Efektivnější je ovšem použití sprchy, s jejíž pomocí odstraníte nečistoty ze všech záhybů. Letní grilovací sezóna je doslova za dveřmi, a proto je nejvyšší čas pustit se do údržby vašeho zahradního nábytku. Příprava nábytku nezabere mnoho času, přesto je na čase se do ní směle pustit.

Publikováno: 07. 06. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková