Jak pracovat z domova (i ze zahrady) chytře a efektivně?

V současnosti stále více lidí pracuje i z domu. Každý, kdo takto pracuje, říká, že tento způsob práce má své výhody i nevýhody. Práce z domu poskytuje klid a samotu, ale na druhé straně může způsobovat pocit osamělosti, nezodpovědnost a ztrátu sebekázně. Mnozí lidé, kteří pracují z domu, dokud si nevytvořili ve své práci systém, často vzpomínali na to, jak pracovali celý den v pyžamu, neboť jejich nic nenutilo k tomu, aby se převlékli. Nebo neměli stanovený přesný režim dne, a tak vstávali i na oběd. Pracovat z domu není špatná věc, přináší mnoho benefitů, ale při tomto způsobu práce musíte dodržovat určitá pravidla. Pojďme se na ně podívat.

1. Pravidelně dodržujte úřední hodiny

Většina lidí, která pracuje z domu zjišťuje, že častěji pracují příliš mnoho jako příliš málo. Někteří lidé, kteří pracují z domu, se snaží udržovat pravidelný harmonogram - jeden den pracovat pár hodin a druhý táhnout do pozdní noci. Některým vyrušení se nelze vyhnout. Termíny klienty vám nečekaně mohou prodloužit váš pracovní dobu. Rodinné povinnosti vás mohou zasáhnout stejně, zejména tehdy, když během dne máte doma děti. Snažte se však co nejlépe nastavit pracovní hodiny a dodržovat je. Pak se pokuste opustit práci, vypněte například telefon a užijte si zbytek dne.

2. Udělejte si plán a strukturu svého pracovního dne

Struktura vašeho pracovního dne maximalizuje vaši efektivitu. Využijte výhod vašeho rytmu těla a naplánujte si svou práci na hodiny, kdy jste nejvíce produktivní. Vytvořte si seznam nejdůležitějších úloh předtím, než se pustíte do provádění méně důležitých úkolů.

3. Oblečte se tak, jako byste šli do kanceláře ve městě

I když je lákavé zůstat v pyžamu celý den, není to zrovna nejlepší pracovní zvyk. Způsob, jakým se oblékáte, ovlivňuje vaši psychiku. Pokud si najdete čas na sprchu, snídaně, umytí zubů a převlečení se do šatů, toto vše vám umožní cítit se jistější.

4. Určete si své pracovní místo

Důslednost je důležitým aspektem při práci z domu. Snažte se pracovat na stejném místě každý den. Může to být část ložnice, kterou jste si proměnili na pracovnu, pracovní stůl v koutě obývacího pokoje nebo jídelní stůl. Obklopte se věcmi, které vás inspirují a dělají vás šťastnými, včetně květin a obrázků. Udělejte si takové pracovní místo, kde se dokážete soustředit a dokážete pracovat co nejlépe.

5. Dělejte si přestávky

Stanovte si časový harmonogram pro časté přestávky. Vstaňte od svého stolu, protáhněte se nebo se projděte kolem svého domu nebo přejděte dolů ulicí. Dejte si pauzu na oběd a užívejte si jídlo. Pokud se potřebujete stýkat s jinými lidmi, jděte na oběd s přáteli nebo s klientem. Velkou výhodou práce z domu je flexibilita. Pokud si potřebujete zacvičit nebo zaplavat, využijte čas, když máte volno.

6. Vyhněte se rozptýlení

Jednou z výzev práce z domu je zodpovědnost. Je snadné rozptýlit se, pokud nemáte v okolí žádných kolegů nebo partnera. Doma je stále co dělat, malé drobné práce se najdou vždy. Odložte provádění domácích prací jako například praní prádla a mytí nádobí, dokud se nevrátíte "domů" z práce. Soustřeďte se na práci během celého dne, a tak si udržíte produktivitu během celého dne. Vyhněte se on-line vyrušení. Určete si časový limit, který věnujete vyřizování pošty, sociálním médiím a www stránky, které nesouvisí s vaší prací. V případě potřeby si zapněte časovač na vašem telefonu nebo počítači. Neplýtvejte časem ani penězi na setkání nebo aktivity, které jsou kontraproduktivní k dosažení vašeho úspěchu.

Publikováno: 10. 11. 2019

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková