Podlaha je dominantou domu

Podlaha patří k největším plochám bytu nebo domu, ale je také jeho nejzatíženější částí. Měli bychom tedy při výběru podlahy přistupovat hlavně k tomu, aby nám podlaha vydržela ještě několik let, byla kvalitní a splnila svůj účel. Mnozí z nás mají například ještě staré dřevěné parkety, které spíše schováváme pod kobercem. Tohle není potřeba. Parketová podlaha patří stejně jako jiná dřevěná podlaha stále k těm nejkvalitnějším. Stará a zašedlá podlaha se dá dobře zrenovovat tak, aby se z něj stala opět podlaha jako nová.

Dřevo jako přírodní materiál

Dřevo je velice kvalitní a pevný stavební materiál již stovky let. Již naši předkové věděli, jak s ním naložit a jeho obliba nikdy nevyšla z módy. Parkety můžeme vidět dnes nejen v bytech staršího data, ale jako dominantní prvek historických budov a šlechtických sídel. Tady můžeme obdivovat dokonalost práce tehdejších mistrů, kteří dokázali poskládat dřevěné parkety z různých druhů dřeva a vytvořili tak krásné mozaiky a ornamenty. Zachovalost takových podlah je také díky jejich povrchovým úpravám.

Profesionální firma

Pokud máme tedy v úmyslu renovovat staré parkety, určitě bychom si měli nejdříve nechat poradit od odborníků. Profesionálové takových firem mají nejen dostatek zkušeností, které pak využívají v praxi, ale disponují také moderními přístroji, které jsou k tomu potřeba. Patří sem zejména výkonné brusky, které jsou mimo jiné již opatřeny sacím vakem pro brusný prach, dále pak jsou to vysavače a jiné profesionální náčiní. Navíc technik takové odborné firmy nám jednoduše zjistí, v jakém rozsahu je stará podlaha poškozena a následně nám sdělí optimální možné řešení. Jestliže tedy parkety nebo jiná dřevěná podlaha nevykazuje stopy vlhkosti a hniloby, můžeme se směle pustit do renovace a není tedy třeba podlahu měnit.

Jak tedy renovovat parkety

Renovací parket jim vlastně vrátíme ztracenou krásu. Mnohdy stačí podlahu jen přebrousit a nalakovat. V těch těžších formách renovace je práce o něco složitější. Nejdříve je potřeba vyklidit místnost, kde se bude renovace provádět a pak můžeme začít s broušením. Hrubé broušení podlahy odstraní veškeré nečistoty, mastné skvrny a starý lak nebo nátěr. Bez takovýchto základních úprav se renovace nedá provádět. Podlaha tak dostane úplně jiný odstín, je světlejší a my už můžeme uvažovat nad tím, zda ji v konečné fázi nalakujeme nebo navoskujeme.

Tmelením parket pokračujeme v renovaci

Některé parketové dílce se mohou ale doslova odlepit nebo jsou v takovém stavu, že nutné je vyměnit. Tady postačí když je vyloupneme a vyměníme za předem připravené parkety stejného rozměru a barvy. Podklad musí ale být čistý, hladký a rovný. Mezery, které se objevily mezi jednotlivými parketami se dají dobře vyplnit speciálním tmelem na podlahy. Lze ho nanést celoplošně nebo jen na postižená místa a necháme ho důkladně zaschnout. Pak se opět podlaha musí vybrousit, aby se odstranil přebytečný tmel a podlaha se vyrovnala. Důkladně parkety vysajeme,aby zde nebyl žádný prach a můžeme přistoupit k závěrečné fázi renovace, což je povrchová úprava.

Parkety a jejich povrchová úprava

Dřevěná podlaha je jednou z nejkrásnějších podlah. Zároveň ale vyžaduje řádnou péči a ochranu. K tomu použijeme olej nebo lak. Lakování je tou nejlepší volbou, protože v budoucnu nebude nutné jej neustále aktualizovat. Ovšem musíme počítat s tím, že lakovat podlahu je nutné v několika vrstvách a plné její zatížení je pak možné až po několika dnech. Lak i olej jsou dnes zcela ekologické a hypoalergenní, což umožňuje použití obou variant pro pokládání v dětských pokojích a předškolních zařízeních.

Publikováno: 16. 11. 2019

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková