Jak udělat z dětí malé zahradníky a motivovat je tak k pobytu venku?

Povzbuzovat děti k pobytu venku je v současné době výzvou každého rodiče. Zahradničení je navíc aktivitou, která je naučí vážit si přírody. Díky tomu, že ze semínek začnou vznikat samostatné rostliny, které děti pozorují v růstu, mohou získat povědomí o tom, jak to v přírodě ve skutečnosti chodí (nejen na stránkách učebnic). Bohužel, pro mnohé děti jsou zajímavější mobilní telefony, tablety a počítače. Jak je motivovat k zahradničení?

Nejenom práce

Kdybychom dětem svěřili řádek zeleniny, který je třeba okopat, asi by je to příliš nebavilo. Můžete na to jít hrou. Děti mohou například sbírat mandelinku bramborovou do lahví a soutěžit, kdo jí má více. Nebo můžete uspořádat šnečí závody. Nechte je sbírat žížaly nebo jiné živočichy. I jejich pozorováním se děti učí. Takže: čas strávený na zahradě nemusí být vždy konstruktivní.

Pěstujte zeleninu

Ideální je začít nenáročnou zeleninou, která rychle klíčí a roste. Řada dětí začíná na řeřiše, kterou je možné sklízet už za sedm dní. Nicméně málokteré dítě si na ní pochutná. Ideální jsou tak hlavně ředkvičky. I ty klíčí rychle, a navíc si z nich můžete připravit zdravou svačinku, na které si pochutnají i děti. Poté můžete přejít na složitější úkony, jako je například množení jahod šlahouny.

Krmení ptáků

Ptáci mohou být velice užiteční, protože se živí hmyzími škůdci, kteří poškozují vaše rostliny. Na svou zahradu je můžete přilákat, když jim postavíte krmítka. A to je další příležitost pro děti! Mohou se nejenom podílet na stavbě krmítka, ale mohou také ptáčky krmit a pozorovat.

Vybudujte zahradní jezírko

Zahradní jezírko je příležitostí pro pozorování dalších zajímavých zvířat a tvorů! Navíc: děti si rády hrají s vodou, takže jezírko, které bude mělké, a do kterého jim umožníte vstup v případě parného léta, pro ně bude skvělým místem ke hrám i pozorování.

Publikováno: 29. 07. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková