Jsou lepší betonové jímky, nebo septiky?

Pokud chcete postavit chalupu, chatu, případně rodinný dům na okraji města, kam však nedosahuje veřejná kanalizace, je nezbytné vyřešit odvod odpadních vod. Právě pro takové situace jsou připraveny betonové žumpy, septiky, ale i domácí čističky. Poslední zmíněná varianta je poměrně nákladná, jímka či septik představují cenově přijatelnější alternativy. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Spousta lidí si myslí, že septik a žumpa jsou synonyma, ovšem ve skutečnosti se jedná o dvě odlišná řešení. V obou případech se jedná o velké nádoby, nicméně jejich funkce se trochu rozchází.

Co je to septik?

První možností je tedy septik, jenž slouží i k částečnému čištění odpadní vody. Septik se skládá z několika komor. V první komoře je nejvíce znečištěná odpadní voda, postupně se však filtruje, až nakonec je tak čistá, že je možné ji vypustit do země. Potřebujete k tomu však povolení od příslušného úřadu. Septik disponuje odtokem.

Co je to žumpa?

U betonové žumpy je to trochu jinak. Jedná se totiž o bezodtokovou nádrž, ve které se uskladňují splašky a fekálie. Pravidelně se pak musí vyvážet. Ještě jsou na trhu k dostání nádrže na dešťovou vodu, jejichž úkolem je shromažďování dešťové vody, kterou potom můžete využívat na zalévání záhonku, mytí automobilu, splachování záchodu a podobně. Pokud sháníte levné jímky, v okolí určitě narazíte na jejich výrobce. Stačí do vyhledávače zadat například betonové jímky Olomouc, Praha, Zlín, Jihlava, Ostrava, Pardubice a podobně. Zobrazí se vám firmy působící v dané lokalitě. Jestliže si s výběrem nevíte rady, je dobré si nechat poradit. Odborník navrhne řešení, které vám bude vyhovovat po všech stránkách. Důležité totiž je zohlednit různé faktory, protože trvale obývaný rodinný dům má vyšší nároky než rekreační chata.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková