Aby vám dědictví nepřerostlo přes hlavu

Dědictví bývá životním okamžikem, které je spojeno s nejrůznějšími emocemi. Bohužel se vztahuje k úmrtí někoho blízkého, kterého jsme měli rádi a jeho odchod ze světa nás bolí. Málokdo v takové chvíli uvažuje nad tím, že kromě emočních záležitostí je třeba vyřešit ještě materiální věci. Byrokracii a právu se ale stejně nevyhne. Dědictví majetku je řešeno ze zákona. Dědí se v několika úrovních a hlavními dědici jsou děti v přímé linii. Mezi hlavní objekty dědictví spadají domy a byty. Přestože od roku 2014 již není nutné nechat při dědickém řízení zhotovit odhad ceny nemovitosti soudním znalcem, odhadní cenu nemovitosti pro účely dědictví si od vás notář vyžádá. Částka totiž slouží k celkovému vypořádání i s ostatními dědici.

Proč oslovit realitního makléře?

Odhad nemovitosti při dědickém řízení dokáže udělat kvalifikovaný makléř z realitní kanceláře. Nemovitost prohlédne, ohodnotí a využije přitom všech znalostí z terénu, které má. Jeho velkou výhodou je i zmapování situace na trhu a znalost prostředí. Makléř má přehled o cenách nemovitostí v dané lokalitě a jeho odhad může být přesnější, a také výhodnější, pokud se dědic rozhodne nemovitost v brzké době prodat. Navíc poplatky za odhad tržní ceny jsou mnohem nižší než cena za znalecký posudek.

Daňové zvýhodnění

Pokud se chystáte nemovitost vzápětí prodat, vyplatí se oslovit realitní kancelář o to víc. Fyzická osoba totiž hradí daň z příjmu ve výši 15 %. Základ daně se vypočítává z rozdílu odhadcem stanovené ceny pro účely dědického řízení a cenou, za kterou nemovitost prodáte. V praxi jde o následující princip: pokud máte odhad vypracován na 1,5 milionu korun a ve skutečnosti prodáte za miliony dva, základem pro výpočet daně bude částka půl milionu, ponížená o odměnu notáři. Odhadem na dani zaplatíte kolem 70 tisíc korun.

Jak ušetřit?

Zkušený makléř ale dokáže lépe, než kdo jiný vnímat skutečnou tržní cenu a paradoxně tak ušetřit peníze daňovému poplatníkovi. Pokud by byla zmíněná nemovitost odhadnuta na 2 miliony korun a skutečně za 2 miliony i prodána, bude základ daně: 2000000 mínus 2000000 mínus poplatek notáři. Žádnou daň tedy hradit nebudete. Ušetříte přes 70 tisíc korun. To už za trochu přemýšlení rozhodně stojí, nemyslíte? Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 08. 03. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková