Vyplatí se nákup zahradního traktoru?

Rozhodně neplatí, že zahradní traktory jsou jen výmysl pro lenochy, kterým nevoní práce se sekačkou. Takové traktůrky nebo zahradní ridery totiž ušetří spoustu času, a to zejména při sekání velkých travnatých ploch. Využijete je ale i na přepravu těžkých břemen a zahradního odpadu nebo v zimě v kombinaci s radlicí k odklízení sněhu.

Šetří čas po celý rok

Pokud máte velkou zahradu, dost možná vám sečení sekačkou trvá dlouhé hodiny. Práce s traktorem je mnohem rychlejší – má širší záběr, takže poseká větší plochu za kratší časový úsek, nemusíte tak často vysypávat koš a pokud budete chtít posekanou trávu využít k mulčování, rovnou vám ji naseká na jemnou drť.

Správně vybraný traktůrek využijete celoročně. Na jaře a v létě k sekání trávy a vertikutaci, na podzim pro sběr listí a celkový úklid zahrady a v zimě k odklízení sněhové nadílky. Záleží samozřejmě na tom, s jakým příslušenstvím se daný traktor prodává. K některým dostanete třeba i válec, sněhovou frézu nebo postřikovač.

Traktor, nebo rider?

Rozdíly mezi traktůrkem a riderem nejsou nijak markantní. Traktor bývá robustnější, žací ústrojí má ve střední části podvozku a k manévrování slouží přední kola. Hodí se na větší a otevřené plochy. Ridery mívají žací ústrojí v přední části a díky speciální konstrukci manévrování s nimi posečete i méně přístupná místa. Jejich hlavní nevýhodou je absence koše a omezenější příslušenství.

Kdy se naopak nevyplatí?

Pokud máte jen malou zahradu, traktor nejspíš nevyužijete. Vyplatí se až k sekání ploch o rozloze přes 1000 m2. Stejně tak do zahrady se spoustou záhonků, jezírkem, bazénem nebo několika stromy si raději pořiďte sekačku. Traktůrkům a riderům nesvědčí ani neudržované zarostlé plochy s náletovými dřevinami a vysoká tráva, která může při neopatrné manipulaci a rychlém sečení ucpat výhozový komín. Do takových podmínek jsou lepší volbou mulčovače, které si s trávou i nálety poradí. 

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková