Doba aktivního pěstování se blíží. Upřednostníte letos fóliovník nebo pařeniště?

Na přelomu ledna a února většina lidí začíná uvažovat nad svou jarní výsadbou. Přece jenom je dobré ujasnit si, co se bude zrovna pěstovat, čím budou záhony zét. Navíc je více prostoru na “vychytání slev” na semena nebo sazeničky. Kromě určení, do jakých druhů zeleniny se při pěstování pustíme, se také nabízí, v čem budeme zeleninu pěstovat, než nám počasí umožní zasít sazeničky do záhonů. Upřednostníte letos pěstování ve skleníku, pařeništi nebo ve starém dobrém fóliovníku poskládaného z hliníkových profilů?

Rozhodování, v čem budete letos pěstovat zvolenou zeleninu a ovoce, není zrovna snadné. Přece jenom veškerá vybavení nabízí rostlinám teplo i světlo. Ať už se rozhodnete pro skleník nebo fóliovník, v každém případě budete muset dbát na čistotu - světlo se musí odněkud dostat a skrze zaprášený nebo špinavý fóliovník či skleník se k rostlinám nedostane.

Fóliovník jako levnější alternativa skleníků

Pokud jste letos hodně omezení svým rozpočtem, je tou ideální alternativou fóliovník. V porovnání se skleníkem je daleko levnější, navíc je mobilní čili ho můžete kdykoliv složit a podle potřeby umístit jinam.

Fóliovníky jsou obecně vhodné na pěstování teplomilných rostlin, jako jsou okurky, rajčata nebo také lilky. Podobně pak fungují také pařeniště, jež také mohou zdatně ochránit rostliny před větrem, mrazem a dalšími výkyvy počasí.

Skleníky jako nedílná součást zahrady

Pokud uvažujete nad koupí skleníku, je třeba myslet na jednu věc, a sice že ho budete mít na zahradě pravděpodobně napořád. Není mobilní jako zmiňovaný fóliovník, na druhou stranu si ho lze pořídit s automatickým otevíráním oken, což zajistí dostatečné větrání. O čerstvý vzduch tak rostliny nebudou mít nouzi.

Skleníky se obecně pyšní skvělými termo-izolačními vlastnostmi a taktéž rostlinám přináší to, co ke svému spokojenému růstu potřebují.

Publikováno: 27. 01. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Vondrášková